A A A K K K
для людей з обмеженими можливостями
Комунальне некомерційне підприємство "Городоцька центральна районна лікарня" Городоцької районної ради Хмельницької області

Меланома

Дата: 15.04.2018 16:38
Кількість переглядів: 52

Ризик розвитку меланоми істотно підвищується після сонячних опіків. Тим не менш, щоденне довготривале перебування на сонці, навіть без подальших опіків, також істотно підвищить ризик розвитку раку шкіри.

До факторів, які підвищують ризик розвитку меланоми, відносяться:

  • Світла шкіра, світле волосся і світлі очі
  • Часте перебування на сонці, особливо в дитячому віці
  • Велика кількість родимок (понад 100)
  • Наявність великих родимок, родимок з нерівними краями і нерівномірно забарвлені родимки.
  • Близькі родичі по крові — батьки, брати, сестри і діти — з меланомою

Хоча наявність родичів, які постраждали від меланоми є високим фактором ризику, він спрацьовується тільки в 10% випадків.

 

Типи меланоми

До основних типів меланоми відносяться:

Меланома, яка поверхнево поширюється: Цей тип складає близько 70% всіх випадків меланоми. Найбільш поширені місця це ноги у жінок, і спина у чоловіків, найчастіше меланома розвивається у віці від 30 до 50 років. (Примітка: меланома може з’явитися і в інших місцях, і в іншому віці).

Вузлова меланома: Вузлова меланома займає 2 по частоті місце після меланоми, яка поверхнево розповсюджується. В 2 pаза рідше зустрічається у жінок, ніж у чоловіків. Типова локалізація — спина, голова і шия.

Лентіго: на відміну від інших форм меланоми, лентіго зазвичай розташовується на обличчі. Лентіго виглядає як велика, неправильної форми або кольору веснянка і розвивається повільно. До переродження в меланому може пройти кілька років.

Є й інші, більш рідкісні, форми меланоми, вони можуть розвинутися під нігтями, на долонях і підошвах, а іноді навіть всередині тіла.

 

Як меланома діагностується?

Більшість випадків діагностується за допомогою біопсії. Для проведення біопсії шкіри видаляється частина або вся родимка, а зразок тканини відправляють у лабораторію для проведення аналізу.

Біопсія може виявити:

  • абсолютно доброякісний стан, не потребує лікування;
  • атипові родимки, які, в залежності від думки лікаря, підлягають видаленню;
  • меланому, яка вимагає обов’язкового хірургічного втручання.

Деякі лікарі спеціалізуються на клінічній техніці, так званій епілюмінесцентній мікроскопії (дерматоскопії). Вони покривають підозрілі місця спеціальним маслом і розглядають його при яскравому освітленні за допомогою збільшувального приладу. Однак золотим стандартом для діагнозу залишається біопсія шкіри.

 

Прогноз

Основним критерієм для визначення прогнозу є товщина пухлини. Тонкі меланоми, розміром менше 1 мм, ефективно лікуються. Чим товще меланома, тим менш оптимістичним стає прогноз. Рання діагностика і лікування завжди покращують прогноз.

 

Лікування меланоми

Загалом, меланома лікується тільки хірургічним шляхом. Зараз при лікуванні на ранніх стадіях, видаляють тільки 1 сантиметр нормальної тканини навколо меланоми. На більш пізніх стадіях, може знадобитися більш обширне хірургічне втручання. Виходячи від різних міркувань (товщина пухлини, місце розташування, вік і т.д.), може бути рекомендовано видалення прилеглих лімфатичних вузлів. На пізніх стадіях захворювання, наприклад, коли меланома поширилася на інші частини тіла, рекомендується імунотерапія. Хіміотерапія призначається пацієнтам, у яких меланома поширилася до декількох лімфатичних вузлів або навіть до інших органів.

Головний лікар Городоцької ЦРЛ                     М.І.Дралюк

Лікар-онколог                                                         Задорожний О.М.


 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування