Комунальне некомерційне підприємство "Городоцька центральна районна лікарня" Городоцької районної ради Хмельницької області

«РАЗОМ ЛІКВІДУЄМО ТУБЕРКУЛЬОЗ!»

Саме під таким гаслом у 2018 році пройде Всесвітній день боротьби з туберкульозом, який відзначається щороку 24 березня.
Туберкульоз являється однією з найактуальніших соціально-політичних та медичних проблем сучасного суспільства у світовому вимірі. Ситуація із захворюваністю на туберкульоз та підхід до цієї проблеми з боку влади будь-якої держави завжди були індикатором її соціального благополуччя.
Туберкульоз (ТБ) є основною інфекційної причиною смерті в світі. У 2014 році 9,6 мільйонів осіб захворіли на туберкульоз і 1,5 мільйона осіб померли від цієї хвороби. Понад 95 % випадків смерті від туберкульозу відбувається в країнах з низьким і середнім рівнем доходу, і ця хвороба є однією з трьох основних причин смерті жінок у віці від 15 до 44 років. У 2017 році приблизно один мільйон дітей захворіли на туберкульоз із них 140 тисяч померли від нього.

Що ж таке туберкульоз? Туберкульоз це одне з найдавніших інфекційних захворювань, що може уражати практично всі органи і системи організму. Але найбільш частою локалізацією туберкульозу є органи дихання. Розрізняють заразну форму туберкульозу легенів «відкриту» і незаразну форму – «закриту». Епідемічна небезпека туберкульозу зумовлена, в першу чергу, кількістю хворих на відкриту форму туберкульозу. Вони несуть найбільшу загрозу для оточуючих.
Джерелом зараження є хворі люди або домашні тварини. Основне джерело зараження - хвора людина, яка виділяє туберкульозну паличку. Найчастіше туберкульоз поширюється повітряно-крапельним шляхом. При кашлі, чханні, розмові хворого на відкриту форму туберкульозу в повітря, на предмети побуту потрапляють дрібні крапельки мокротиння й слини

Після інфікування є три напрямки розвитку:

  • ваша імунна система вбиває бактерії, і у вас немає ніяких подальших симптомів. Це стається найчастіше;

  • ваша імунна система не може вбити бактерії, але може побудувати захисний бар’єр навколо інфекції. Це означає, що у вас не буде ніяких симптомів, але збудник у вашому організмі може перебувати роками. Так званий латентний ТБ;

  • ваша імунна система не може вбити чи втримати інфекцію і вона повільно розповсюджуються руйнуючи ваш організм. Так званий активний ТБ.

Біля однієї третини населення світу мають латентний туберкульоз. Це означає, що люди інфіковані бактеріями туберкульозу, але (поки ще) не захворіли на цю хворобу і не можуть її передавати.Однак, люди з ослабленою імунною системою такі як люди з ВІЛ, недостатністю харчування або діабетом або люди, що вживають тютюн, піддаються набагато більш високому ризику захворювання.

Коли у людини розвивається активний туберкульоз (хвороба), симптоми (кашель, субфебрильна температура, нічний піт, втрата ваги та ін.) можуть бути помірними протягом багатьох місяців. Без належного лікування в середньому 45% хворих на туберкульоз помруть. При наявності одного або кількох із цих симптомів необхідно якомога швидше звернутись до лікаря та не займатись самолікуванням!

Крім того, слід відмітити, що в області залишається проблема туберкульозу, яка тісно переплетена з проблемою ВІЛ–інфекції. Обидві хвороби негативно впливають на стан імунної системи, створюючи смертельний тандем.
Своєчасне виявлення туберкульозу має велике епідеміологічне значення, тому що після встановлення діагнозу хворому негайно призначають лікування і поширення інфекції зводиться до мінімуму через 6-8 тижнів після початку лікування, хворі швидко стають незаразними і в кінцевому результаті виліковуються.
 Профілактика! Найдієвішим методом специфічної профілактики туберкульозу у дітей є вакцинація та ревакцинація вакциною БЦЖ. Первинна вакцинація здійснюється в пологовому будинку здоровим доношеним новонародженим дітям на 3-5 день життя. Ревакцинації підлягають здорові діти з від’ємною реакцією Манту в 7-річному віці.
Також необхідно повноцінно харчуватися, займатися спортом, загартовуватись, а з метою раннього виявлення туберкульозу один раз в 2 роки проходити профілактичне флюорографічне обстеження.
Велике значення для раннього виявлення хворих на туберкульоз має проведення профілактичних флюорографічних оглядів, особливо серед працівників декретованих професій, підприємств приватної форми власності, непрацюючого і сільського населення, так само мігрантів і осіб без певного місця проживання.

Головний лікар Городоцької ЦРЛ            М.І.Дралюк

Підготувала: лікар фтизіатр Городоцької ЦРЛ         Слободян І.А